TRETIRANJE NEČISTE KOŽE: NA KOJI NAČIN?

TRETIRANJE NEČISTE KOŽE: NA KOJI NAČIN?

Konačno, kraj flekama: Saznajte ovde šta biste trebali pokušati u borbi protiv fleka na koži.

PRVI KORAK PROTIV NEČISTE KOŽE: IDENTIFIKUJTE UZROK

Pitate se zašto jednostavno ne možete da se rešite fleka na svom licu? Da biste pronašli pravi lek za oštećenu kožu, prvo je potrebno da razjasnite jedno pitanje: Kako nastaju fleke?

ŠTA UTIČE NA POJAVU NESAVŠENOSTI NA KOŽI?

U mladosti, problemi sa kožom mogu se pratiti u pubertetu. Mnoge zbunjuje ako se fleke na koži pojave u dobi od 30 godina ili ako nikada ne nestanu. Doći do korena problema nije tako lako, jer ponekad su male stvari te koje održavaju kožu neuravnoteženom.

Najbolje je da prvo dobijete ideju o mogućim uzrocima i posmatrate svoje navike. Sve savete protiv oštećene kože možete pronaći u nastavku.

 
NISI JEDINA SA NEČISTOM KOŽOM

NISI JEDINA SA NEČISTOM KOŽOM

Veoma sjajna koža, velike pore, upaljene pustule: nesavršena koža pogađa mnoge žene i muškarce čak i nakon puberteta. Često se pojavljuju izbočine na licu, ali bubuljice takođe mogu biti primetne i na leđima ili na dekolteu.

OŠTEĆENA KOŽA: MOGUĆI UZROCI

  1. Proizvodnja sebuma: Naša koža proizvodi sebum. Preko pora, on dospeva do površine kože i tamo stvara prirodni zaštitni sloj. Ako koža proizvodi prekomernu količinu sebuma i on ne može u potpunosti da se ocedi zbog mrtvih ćelija kože, stvaraju se nečistoće.
  2. Hormoni: Proizvodnju sebuma kontrolišu hormoni - androgeni kao što je testosteron, na primer, stimulišu ih i tako mogu izazvati nečistoće. Hormonski disalans, kao na primer tokom puberteta, je čest uzrok oštećene kože. Oštećena koža tokom trudnoće ili bubuljice tokom ciklusa su takođe uzrokovane hormonskim disbalansom.
  3. Nega kože: Naša koža je osetljiv sistem. Ako koristimo proizvode za čišćenje i negu koji ne odgovaraju našem tipu kože, možemo kožu brzo izbaciti iz ravnoteže. Na primer, ako čistite problematičnu kožu lica proizvodima koji jako isušuju, uništavate prirodni, zaštitni sloj kože. Vaša koža tada reaguje povećanom proizvodnjom sebuma i nastaju nove nečistoće.
  4. Ishrana: Koža je jedan od organa za detoksikaciju tela. Ako se ten pogorša, to je znak da iznutra nešto nije u redu – efekti nezdrave ishrane često postaju primetni na ovaj način. Konzumacija velike količine slatkiša ili gotovih proizvoda, ali i konzumacija nikotina ili alkohola mogu biti uzroci oštećenja kože.
  5. Klima: Kvalitet vazduha utiče na izgled naše kože. Generalno, gradski vazduh, na primer, sadrži više sitne prašine ili drugih čestica prljavštine koje mogu da izazovu fleke na koži. Jaka toplota ili hladnoća takođe mogu da opterete kožu - tada je ona podložnija nečistoćama.
  6. Stres: Da li ste često pod stresom u svakodnevnom životu? Ovo takođe može biti uzrok oštećene kože, jer hormoni stresa kao što su kortizol ili adrenalin stimulišu aktivnost lojnih žlezda i mogu dovesti do pojave nečistoće.
  7. Tekstil: Naša koža svakodnevno dolazi u kontakt sa raznim vrstama tekstila kao što su odeća, posteljina ili peškiri. Oni su odlični prenosnici bakterija i omogućavaju prljavštini i bakterijama da dođu do naše kože neprimetno, što takođe može dovesti do nečistoća na koži. Takođe, isto važi i za zaštitnu masku za lice.
 

10 SAVETA PROTIV OŠTEĆENE KOŽE

Ne brinite: možete učiniti dosta toga protiv oštećene kože. Od odgovarajuće nege lica do malih saveta za svakodnevni život. Ovo su naših 10 najboljih saveta protiv oštećene kože.

1. KOŽU ČISTITE NEŽNO, ALI TEMELJNO

Za oštećenu kožu važno je temeljno čišćenje. Međutim, prečesto pranje takođe može imati negativan efekat i uništiti prirodni, zaštitni, kiseli omotač.  Ukoliko se to dogodi, vaša koža će želeti da obnovi ovaj omotač i reagovaće većom proizvodnjom sebuma, što može ponovo uzrokovati nečistoće.

Kao pravilo, nečistu kožu treba čistiti mlakom vodom i blagim, pH neutralnim gelovima za čišćenje kože koji ne sadrže parfeme. Možete bezbrižno umivati lice ujutru i uveče. Ako se borite i sa problematičnom kožom tela, ne treba se previše često tuširati.

Savet: s vremena na vreme očistite kožu kod kozmetičara. Ovakvim tretmanima nečistoće se uklanjaju na poseban način, bez da uzrokuju upalu kože. Pored toga, obično su uključeni i umirujući pilinzi i prijatne parne kupke protiv bubuljica - ovo nije dobro samo za vašu kožu, već i za vašu dušu. Da li biste želeli i dubinsko čišćenje kože kod kuće? Tonik, piling i drugi proizvodi na bazi voća, salicilne ili mlečne kiseline temeljno će osvežiti vašu kožu.
KOŽU ČISTITE NEŽNO, ALI TEMELJNO

2. IZBEGAVAJTE DODIRIVANJE LICA

Da li često dodirujete svoje lice? Često, dok razmišljamo, zateknemo sebe kako prstima prelazimo preko čela i brade ili nežno podupiremo glavu rukom na obrazu. U ovim trenucima bakterije mogu vrlo brzo dospeti na našu kožu i može doći do oštećenja kože. Tako da… ruke što dalje od lica! 

3. IZBEGAVAJTE MASNE ILI KREME NA BAZI ULJA

Ako imate oštećenu kožu, vaša nega treba da bude prilagođena vašem individualnom tipu kože - to je jedini način da se koža vrati u ravnotežu. Ljudi koji se bore sa flekama obično imaju masnu kožu. Međutim, nečistoće se mogu razviti i kod drugih tipova kože.

Savet: Ako niste sigurni u svoj tip kože, najbolje je da pitate svog kozmetičara za procenu.

Uopšteno govoreći, ukoliko imate oštećenu kožu trebalo bi da izbegavate masne kreme i one koje sadrže ulja, jer one takođe mogu začepiti pore i izazvati fleke. Formulacije na bazi gela su idealne. One pružaju koži hranljive materije i hidrataciju - bez ikakvog stresa.

IZBEGAVAJTE MASNE ILI KREME NA BAZI ULJA

4. ČESTO MENJANJE I PRANJE TEKSTILA

Po pravilu, sve što dolazi u kontakt sa kožom potrebno je često prati. Redovna promena peškira i posteljine može pomoći da se rešite fleka na koži.

5. UŽIVAJTE U SVEŽEM VAZDUHU

Vežbanje na svežem vazduhu stimuliše metabolizam - ovo nije dobro samo za telo, već i za vašu kožu.

 

6. ZDRAVO SE HRANITE

Vitamini, minerali i vlakna neophodni su u borbi protiv oštećene kože, zato što su telu potrebne prave hranljive materije za prirodnu regeneraciju kože. Ali ne brinite: zdravom ishranom, svežim povrćem, proizvodima od celog zrna i mahunarkama, već postavljate dobru osnovu za borbu protiv oštećene kože iznutra.

Savet: Češće konzumirajte hranu obogaćenu antioksidansima. Oni se uglavnom nalaze u bobičastom voću i orašastim plodovima, ali se takođe nalaze u povrću bogatom vitaminima.

Antioksidansi neutrališu slobodne radikale, smanjujući na taj način upalu kože. Treba obratiti pažnju i na proizvode sa dosta cinka, koji se uglavnom nalazi u mahunarkama poput graška ili soje, ali i u semenkama kao što su mak ili seme bundeve. Cink podržava podelu ćelija i na taj način obezbeđuje svežu i lepu kožu.

UŽIVAJTE U SVEŽEM VAZDUHU

7. MOBILNI TELEFON I SLUŠALICE

Pametni telefon, ali i slušalice i drugi uređaji koji, u svakodnevnom životu, često dolaze u dodir sa vašom kožom, treba redovno čistiti. Na taj način sprečavate da bakterije potpuno neprimećeno dospeju na kožu.

 

8. ŠMINKAJTE SE SPECIJALNIM PROIZVODIMA

Uopšteno govoreći, nema ništa loše u šminkanju, čak i ako imate oštećenu kožu. Uostalom, malo korektora i pudera mogu brzo da dočaraju čistiji ten. Ovo će učiniti da se osećate ugodnije - a na kraju će i vaša koža imati koristi.

Prilikom šminkanja, važno je da obratite pažnju na formulacije bez masti i ulja. Većina ovih proizvoda je označena kao nekomedogena. Oni su lakšeg oblika i omogućavaju koži da nastavi da diše. Tu je i šminka koja nežno matira vašu kožu, odnosno upija višak masnoće sa kože i tako pozitivno utiče na vašu kožu.

Savet: Koristite čiste sunđere i četkice i nanosite šminku samo na prethodno očišćenu kožu. Da li više volite da šminku nanosite rukama? Nema problema: samo prethodno operite ruke i počnite!

MOBILNI TELEFON I SLUŠALICE

9. IZBEGAVAJTE PARFEM

Nečista koža je osetljiva na spoljašnje uticaje. Vaša prirodna odbrana je oslabljena, zbog čega treba izbegavati iritirajuće supstance kao što je parfem.

 

10. KORISTITE ZAŠTITU OD SUNCA

Štetno sunčevo zračenje podstiče upalne procese u koži. Može se desiti da se nečistoće pojačaju nakon dana provedenog na suncu. Zato je zaštita od sunca obavezna.

Savet: Najbolje je koristiti proizvode za zaštitu od sunca na bazi gela. Ostavljaju prijatan osećaj na koži bez masnih tragova i omogućavaju da vaše pore nastave da dišu - za čistu, preplanulu kožu.

IZBEGAVAJTE MASNE ILI KREME NA BAZI ULJA