dvije žene izbjegavaju akne na leđima

Niste sigurni kako da sprečite i kako da lečite bubuljice na ledjima?

Slično bubuljicama na ostatku lica, bubuljice na ledjima mogu biti bolne i dosadne. Naš vodič pokriva načine za njihovo sprečavanje i lečenje.

ŠTA SU BUBULJICE NA LEDJIMA?

Akne na leđima su termin koji se koristi za područja akni koje se nalaze na leđima. Po izgledu može biti sličan bubuljicama koje možete pronaći na drugim delovima tela, kao što je lice - i obično se formiraju u klasterima. Iako potpuno prirodni, mogu izazvati uznemirenost i nelagodnost, ali postoji širok spektar kućnih lekova, kao i dermatološki tretmani koji mogu pomoći.

Pošto je koža na leđima deblja nego na drugim delovima tela, posebno je sklona bubuljicama. Ali koja vrsta bubuljica se može formirati na leđima?


KOJE VRSTE BUBULJICA SE MOGU FORMIRATI NA LEĐIMA?

Bubuljice na ledjima mogu se razlikovati po izgledu, ali tipične spadaju u jednu of četiri kategorije:

1. Crni mitiseri: folikul začepljen sebumom čiji spoljni deo oksidira sa vazduhom oko njega i formira crni čep

2. Beli mitiseri: slične crnim mitiserima, ali bez izlaganja čepa vazduhu, tako da ostaje bela po izgledu

3. Ciste: ove izbočine ispunjene gnojem su rezultat nakupljanja bakterija u folikulu dlake i formiraju se znatno ispod površine kože

4. Crvene izbočine: one mogu biti osetljive na dodir i rezultat su zapaljenog folikula dlake


ŠTA UZROKUJE AKNE NA LEĐIMA?

Kao i na drugim delovima tela, akne na leđima imaju tendenciju da se formiraju kada se pore začepe prljavštinom, znojem i mrtvim ćelijama kože. Pored toga, ako je vaša koža sklona flekama, verovatno će vaše pore previše proizvoditi sebum, što može dovesti do nakupljanja i začepljenja na leđima. Drugi osnovni faktori takođe mogu doprineti nastanku akni na leđima:

1. Trenje od odeće: uska odeća ili teški rančevi mogu iritirati kožu, što dovodi do bubuljica.

2. Hormoni: prekomerna proizvodnja sebuma može biti uzrokovana hormonskim promenama, zbog čega su akne česte tokom puberteta, a takođe i tokom menstruacije.

3. Loša higijena: neredovno pranje posteljine i odeće može dovesti do nakupljanja bakterija koje se mogu zarobiti u porama i izazvati upalu koja rezultira bubuljicama.

4. Dijeta: neki mogu primetiti akne na leđima ako njihova ishrana uključuje višak mlečnih proizvoda ili ugljenih hidrata. Konzumiranje prekomernih  količina ugljenih hidrata može povećati nivo šećera u krvi i insulina, što može doprineti nastanku bubuljica.

žena koja izbjegava akne na leđima
žena sa pjegama na leđima

5. Porodična istorija: veća je verovatnoća da ćete imati akne ako su oba vaša roditelja takođe imala akne. Na primer, jedan roditelj može imati nasledno stanje koje uzrokuje hormonsku neravnotežu koja može doprineti izbijanju akni.

6. Proizvodi za negu kože: neki proizvodi za negu kože mogu aktivno isušiti kožu, što može pogoršati prekomernu proizvodnju sebuma i pogoršati bubuljice.

7. Stres i anksioznost: proizvodnja proteina cikotina može biti izazvana stresom i anksioznošću. Ovi proteini mogu upaliti lojne žlezde, koje zauzvrat proizvode višak sebuma i na kraju doprinose nastanku bubuljica.

8. Komedogeni proizvodi za pranje: proizvodi koji sadrže komedogene sastojke mogu začepiti pore. Primeri ovih proizvoda uključuju mirisna sredstva za pranje tela, Sodium Lauryl Sulfate (sredstvo koje peni i nalazi se u nekim sapunima) i ulja kao što je kokosovo ulje.


KAKO MOŽETE SPREČITI BUBULJICE NA LEDJIMA?

Možda nije moguće u potpunosti sprečiti akne na leđima, ali postoji niz mera koje možete preduzeti da biste ih smanjili. Evo naših devet saveta za prevenciju akni:

1. HIGIJENA:

održavajte kožu čistom što je više moguće tako što ćete se redovno tuširati i koristiti nežna sredstva za čišćenje. Ako je moguće, odlučite se za nekomedogena sredstva za čišćenje jer su dizjanirana posebno za kožu sklonu flekara i obavezno se istuširajte odmah nakon treninga, kako biste izbegli da vam znoj uđe u pore.

2. NOSITE ŠIROKI ODEĆU:

uža odeća i sintetičke tkanine mogu da nakupe znoj i bakterije, što može doprineti nastanku bubuljica. Odlučite se za široku, prozračnu odeću napravljenu od prirodnih materijala kao što je pameuk, kad god je to moguće.

3. ČESTO PERITE SVOJU ODEĆU:

prljava odeća može da sadrži znoj i prljavštinu koji doprinose nastanku bubuljica. Redovno perite odeću da biste izbegli nakupljanje i promenite skinite za trening odmah nakon vežbanja.

4.OSTANITE HIDRIRANI:

dehidrirana ili suva koža često je uzrok viška proizvodnje sebuma - ovo možete smanjiti tako što ćete piti puno vode da bi vaša koža bila hidrirana.

5. UPRAVLJAJTE STRESOM:

stres je čest uzrok bubuljica. Meditacija i fizička aktivnost su sjajan način opuštanja uma ako imate vremena za njih, a spavanje 7-8 sati dnevno takođe može pomoći da se smanji stres.

6. IZBEGAVAJTE DODIRIVANJE LEĐA:

prljavština i bakterije se mogu preneti na našu kožu, što može inficirati ili na drugi način pogoršati akne na leđima.

7. PILING:

nežni piling mrtvih ćelija na leđima može pomoći, ali svakako izbegavajte grube pilinge koji mogu iritirati kožu i pogoršati pojavu bubuljica.

8. IZBEGAVAJTE NOŠENJE TEŠKIH RANČEVA:

iako to možda nije moguće ili zgodno, olakšavanje tereta ranca ili odabir dobrog ranca će ublažiti pritisak na leđa.

9. IMAJTE ZDRAVU, IZBALANSIRANU ISHRANU:

ishrana bogata nutritivnim vrednostima, voća i povrća može pomoći da vaša koža bude zdrava i čista. Izbegavajte prevelike količine nezdrave hrane i slatkiša. Ako primetitie da se vaši simptomi razvijaju ili pogoršavaju nakon što ste pojeli višak mlečnih proizvoda ili prerađenih žitarica, razmislite o vođenju dnevnika i eliminisanju tih grupa hrane.


KAKO SE MOŽETE REŠITI BUBULJICA NA LEDJIMA?

1. Održavajte kožu čistom: osim što sprečava stvaranje bubuljica na ledjima, održavanje kože čistom je takođe lek. Obavezno izbegavajte grubo trlljanje i čišćenje.

2. Redovno perite posteljinu i peškire: ovo će pomoći da se izbegne nakupljanje bakterija.

3. Nemojte češati ili dirati svoje bubuljice: ne samo da će ovo pogoršati izgled bubuljica, već može inficirati bubuljice bakterijama i vremenom izazvati ožiljke.

4. Odlučite se za laganiju, matirajuću kremu za sunčanje: teže kreme za sunčanje za telo mogu dodatno začepiti pore, tako da će upotreba laganije kreme za sunčanje na pogođenim područjima pomoći da se ovaj rizik smanji.

NIVEA SUN Sensitive Immediate Protect umirujući sprej Spf50+ sadrži organsku aloe veru i ulje jojobe koji umiruju osetljivu kožu i istovremeno pružaju efikasnu i trenutnu UV zaštitu.

žena sedi na suncu
dvije žene uživaju na suncu

5. Radite tretman bubuljica: ako tretirate mali broj bubuljica, možete koristiti tretaman koji sadrži benzoil peroksid ili salicilnu kiselinu, što može pomoći u smanjenju upale i održavanju čistih pora.

6. Radite lokalni tretman: u zavisnosti od količine bubuljica možete se odlučiti za lokalni tretman bez recepta. Oni obično uključuju gore pomenute sastojke pored AHA, koji mogu biti efikasni u lečenju simproma akni na leđima.

7. Oralni tretmani: oralni tretman može biti isplativiji ako je zahvaćena velika površina kože. Kada razmatrate ovu opciju, najbolje je da se prethodno konsultujete sa dermatologom kako bi on mogao da vam preporuči i prepiše najprikladniji tretman za vas.

8. Konsultujte se sa dermatologom: ako bubuljice traju i zabrinuti ste zbog ožiljaka, razgovarajte sa dermatologom. Oni će moći da procete da li imate hronično oboljenje i da vam daju savete o daljem lečenju.


DA LI JE VEĆA VEROVATNOĆA DA ĆE MUŠKARCI DOBITI BUBULJICE NA LEDJIMA?

Iako i muškaci i žene mogu iskusiti akne na leđima, muškarci su skloniji njihovom razvoju od žena. Jedan od glavnih faktora je da muškarci imaju tendenciju da imaju viši nivo testosterona, hormona koji - između ostalog - može dovesti do povećane proizvodnje sebuma koji začepljuju pore.

DA LI SU BUBULJICE NA LEDJIMA SIMPTOMI NEČEG DRUGOG?

Bubuljice na ledjima obično nisu simptom nekog drugog osnovnog zdravstvenog stanja - međutim, u nekim slučajevima to može biti znak hormonske neravnoteže ili drugog zdravstvenog stanja. Na primer, bubuljice se mogu pojaviti na leđima žena kojima je dijagnostikovan sindrom policističnih jajnika (PCOS), hormonski poremečaj koji može izazvati akne.

Lekovi takođe mogu dovesti do bubuljica na ledjima. To uključuje neke lekove koji se koriste za lečenje depresije, što može izazvati akne kao neželjeni efekat. Akok počnete da primećujete bubuljice nakon što počnete da uzimate neki lek, najbolje je da ih pratite i konsultujete lekara ako potraju.


DA LI SU BUBULJICE NA LEDJIMA UVEK AKNE?

Bubuljice na ledjima nisu nužno simptom akni. Mogu se pojaviti kao rezultat drugih, uobičajenih stanja kože kao što su:

1. Toplotni osip: javlja se kada se znoj zarobi u znojnim kanalina, uzrokujući stvaranje malih bubuljica ili crvenih kvržica. Međutim, ovo ima tendenciju da se razbistri kada koža ima priliku da se ohladi.

2. Alergijske reakcije: netolerancija na ishranu, kao što je prethodno pomenuta, može izazvati izbijanje bubuljica. Drugi faktori u ishrani mogu uključivati višak šećera, prerađeno meso, hranu sa visokim glikemijskim indeksom i brzu hranu.

3. Folikulitis: ovo je zapaljenje folikula dlake, koje može dovesti do nakupnina malih crvenih kvržica koje se formiraju oko folikula dlake.

žena sa sedom kosom koja se smeje

KAKO SE BUBULJICE NA LEDJIMA RAZLIKU OD ONIH NA LICU?

Iako bubuljice na ledjima mogu imati sličnosti u izgledu, postoje tri ključne razlike između njih:

1. Veličina: pore kože na leđima su veće od onih na licu, što znači da se lakše mogu začepiti viškom sebuma, mrtvih ćelija kože i bakterija

2. Ozbiljnost: bubuljice na ledjima mogu biti bolnije od bubuljica na drugim područjima jer je koža leđa mnogo deblja, što znači da se izbočine mogu formirati dublje ispod površine.

3. Lečenje: koža na ledjima može biti manje osetljiva na lokalne tretmane akni zbog svoje debljine. Jedan primer je benzoil paroksid, koji može pomoći u kontroli bakterija koje doprinose nekim oblicima bubuljica. Pored toga, upotreba lokalnih tretmana može biti skupa zbog velike površine leđa, tako da bi izbor za oralni tretman mogao biti isplativiji.

Iako nije stvorena za lečenje bubuljica na ledjima, NIVEA nudi asortiman posebno formulisan za lečenje simptoma akni na licu. Linija NIVEA Derma Skin Clear koristi moćne aktivne sastojke salicilne kiseline, niacinamida i glikolnu kiselinu za dubinsko čišćenje i razbistravanje pora, što može pomoći u sprečavanju bubuljica na licu.